Home Imprezy integracyjne Zajęcia "Poznaj SIEBIE"
Email
Szkic zajęć integracyjnych  - „Poznaj SIEBIE

Tak jak przed tysiącami lat nasi przodkowie, jesteśmy wyposażeni w bardzo sprawny układ samoregulacji (utrzymujący np. optymalną temperaturę ciała) zapewniający dobrostan fizyczny, psychiczny i duchowy czyli optymalne zdrowie.
Samouzdrawianie jest realnie funkcjonującym procesem w naszym organizmie, jak choćby oddychanie. Możemy powiedzieć, że samouzdrawianie jest procesem instynktownym, niestety wiele współczesnych społecznych oddziaływań skutecznie zakłóca nasz naturalny instynkt bycia zdrowym.
Tak jak kiedyś uczyliśmy się chodzić, czy później jeździć na rowerze, tak teraz możemy nauczyć się z powrotem być zdrowym, prawidłowo oddychać, czy utrzymywać prawidłową sylwetkę. Efektem i nagrodą tej nauki będzie lepsze samopoczucie, większy potencjał energetyczny, łatwiejsze funkcjonowanie w strukturach społecznych i oczywiście zadowolenie z życia i z siebie. To tak jak jazda na rowerze - kiedy już dobrze umiemy na nim jeździć, możemy nawet puścić kierownicę i delektować się wiatrem we włosach.

W trakcie zajęć uczestnicy nabędą świadomość samouzdrawiania i nauczą się w praktyczny sposób zwiekszać tę sprawność, a tym samym staną się bardziej samodzielni i świadomi swoich możliwości.

Mając na względzie przekazanie uczestnikom tej wiedzy w praktycznym zastosowaniu, proponujemy pokazanie jej z kilku ujęć, przez czterech prowadzących plus dwie osoby, które poprowadzą anastenaria.

Przykładowy szkic zajęć integracyjnych dla 40-100 osób. (Możliwe mniejsze grupy)
Uczestnicy w luźnych strojach. Proponuję podzielić uczestników na 4 grupy, parzysta liczba osób w grupie. Grupy w takiej odległości od siebie, aby się wzajemnie nie rozpraszały. Zajęcia w formie warsztatów z dużą ilością praktycznych ćwiczeń do wykorzystania przez uczestników w życiu codziennym.
Przytoczone poniżej opcjonalne propozycje i przykładowe ćwiczenia mają na celu przybliżyć klimat warsztatów.
Prowadzący 1 – Wykorzystanie języka ciała w przeciwdziałaniu stresom, rozładowaniu blokad i napięć psychicznych; kolor, który wspiera zdrowie; śmiechoterapia; erotyczna mowa ciała.
Propozycja 1
Według badań przeprowadzonych pod koniec lat 60 przez Dr. Alberta Mehrabian'a z University College w Los Angeles, autora kilkudziesięciu ksiażek i miedzynarodowego eksperta w dziedzinie psychologi, w naszej wypowiedzi a dokładnie w jej znaczeniu 7% stanowią słowa, 38% to modulacja i ton głosu a pozostałe 55% to "mowa ciała". Analizując "mowę ciała " możemy również odczytać potencjał zdrowotny rozmówcy.
Tutaj nauczymy jak: Odczytać mowę ciała rozmówcy i zrozumieć jej znaczenie; Zbudować własną wartość i usprawnić komunikowanie się z ludźmi;
Oferowana wiedza i nabywane w trakcie zajęć umiejętności są niezbędne dla każdego z nas, kto przebywa i pracuje wśród ludzi, kto w życiu codziennym rozwiązuje problemy. Poznanie języka ciała sprzyja samopoznaniu, kierowaniu sobą i grupą, sprawnemu komunikowaniu się z ludźmi oraz nabyciem wyjątkowych i cennych umiejętności ważnych w realizacji celów i komunikacji interpersonalnej.

Propozycja 2
Jakie są Twoje preferencje kolorystyczne?, z jaką barwą jesteś w zgodzie?, który z kolorów wzmacnia Ciebie, a jaki jest nieprzyjemny? Co znaczą barwy, którymi się otaczasz? W jaki sposób wybór kolorystyki stroju wpływa na Twoje nastawienie i kondycję psychiczną?
Jakie wewnętrzne potrzeby, często skrywane przed otoczeniem, ujawnia barwa jaką wybierasz? Czemu służy koloroterapia?
Jakie barwy wybrać, aby wesprzeć swoje zdrowie i konkretne stany chorobowe. Co znaczy kolorystyka wnętrza mieszkalnego, w którym przebywasz? Co możesz w tym zakresie zmienić?
Jak wesprzeć siebie i poprawić relacje partnerskie? Jak zharmonizować własną osobowość, by nasze życie zyskało nowe atrakcyjne barwy?
To wybrane pytania, na które uczestnicy uzyskają odpowiedź w trakcie zajęć
Propozycja 3
Śmiech i uśmiech szczególnie gdy wyrażane z sympatią zbliżają ludzi ku sobie. Śmiech, zwłaszcza serdeczny, działa terapeutycznie – odstresowuje, sprzyja relaksacji, przydaje radości. Łagodząc poziom agresji uczymy się sztuki kompromisu – równie ważnej prywatnie, co w relacjach zawodowych. Oferowane przez nas warsztaty opieramy na gelotologii – wiedzy o śmiechu, łącząc elementy gry z zabawą. Celem tych zajęć jest wykształcenie umiejętności rozładowania napięć emocjonalnych i stresu, wspomaganie zdrowia i energii życiowej dzięki śmiechoterapii.
Program: Smutek i depresja jako przyczyna chorób; Śmiech i śmieszność w życiu codziennym; Odczytywanie form i znaczenia śmiechu; Terapie śmiechem (relaks, medytacja, śmiech leczniczy).
Korzyści: Zrozumienie znaczenia śmiechu i radości życia; Wspieranie siebie i bliskich w trudnych sytuacjach życiowych; Praktyczne ćwiczenia zmieniające nastrój i postawę wobec życia.

Propozycja 4
Sztuka flirtu jest na co dzień obecna w naszym życiu! Zwykle nie zauważamy faktu iż najprostsza rozmowa przybiera formę uwodzenia. Także w słowach, które wypowiadamy, zawarty jest dodatkowy, ukryty sens... Zauroczenie, fascynacja drugą osobą, poddanie się wpływowi sytuacji – towarzyszą nam w każdej chwili życia. Wygrana w negocjacjach jakże często ma takie podłoże.
Sztuka życia czerpie ze sztuki uwodzenia, i na odwrót. Wzbogacisz swoje życie, usprawnisz kontakty partnerskie i zawodowe, zdobędziesz sympatię i zrozumienie otoczenia!!!
Skąd bierze się powodzenie w miłości i w życiu? Czym jest „to coś”, co decyduje o sukcesie?
Podczas tych zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak to „coś” w sobie odkryć, wzmocnić i ... zastosować.

Prowadzący 2 – Ćwiczenia odstresowujące i regenerujące. Praca z ciałem w oparciu o wiedzę dalekiego wschodu.
(Potrzebne karimaty )
Ćwiczenia te poruszają każdy staw poprzez pełny zestaw ruchów: wzmacniających, rozciągających i utrzymujących w harmonii i równowadze każdą część ciała. Użycie skoordynowanego całościowego ruchu ciała (zamiast rozbudowywania oderwanych grup mięśniowych, jak to ma miejsce na treningu siłowym) kształtuje postawę i mechanikę ciała w codziennej aktywności.
Techniki relaksacyjne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oparte na systemie Jogi, są tak bardzo efektywne, ponieważ umysł jest skoncentrowany na ruchu, na obserwacji powierzchni skóry, na aktywności mięśni, a także na odprężaniu oddechu. Jednoczesna praca ciała i umysłu tworzy fizjologiczną i psychiczną atmosferę, która w optymalny sposób sprzyja zdrowiu.
Ćwiczenia te nauczą elastyczności, wytrwałości i świadomości siebie. Już po krótkim okresie ćwiczeń, uczestnicy zaczną odczuwać pozytywne zmiany w ciele i umyśle. Tak jak ciało stanie się elastyczniejsze, tak też zmieni się myślenie. Tak jak mięśnie wzmocnią się, tak też wzmocni się wewnętrzna siła.


Prowadzący 3 – Relaksacja, koncert na Gongi i misy dźwiękowe (tybetańskie).
(Potrzebne karimaty i koce do przykrycia)
Czy wiesz, że to głównie STRES obniża sprawność Twojego układu odpornościowego? Nie czekaj, aż dopadnie Cię choroba!!! Współczesna medycyna coraz częściej, jako głównego winowajcę wielu dolegliwości i przewlekłych chorób wymienia nierozładowany STRES.  Technika ta oparta jest na sprawdzonych, naturalnych metodach pracy z dźwiękiem gongu i mis dźwiękowych (Tybetańskich). W trakcie oddziaływania dźwiękiem następuje uzdrowienie emocji, relaks, uruchomienie i wzmocnienie procesów samouzdrawiania i wprowadzenie harmonii!!!
Uczestnicy podczas koncertu leżą na karimatach, przykryci kocami - istotny jest tutaj komfort termiczny, najlepiej z zamkniętymi oczami, aby bardziej skupić się na odbiorze wrażeń. Odbierają wrażenia dźwiękowe oraz wibracje gongu i mis dźwiękowych całym ciałem. Mimowolnie napięte mięśnie powoli rozluźniają się, oddech uspokaja się. Krew, limfa, tlen i wszystko co w ciele "krąży" przepływa lepiej i bardziej odżywia poszczególne komórki.
Skuteczność i wszechstronność stosowanej terapii jest doprawdy imponująca. Od wyciszania i relaksacji, poprzez rozwijanie intuicji i kreatywności, do fizycznego uszkadzania komórek nowotworowych wibracjami generowanymi przez gong (francuskie badania Fabien Maman).


Prowadzący 4 – Techniki relaksacji i oddechu. Rozpoznawanie ukrytych emocji i napięć w ciele. Przezwyciężanie lęku w erotyce.

Pierwszą część zestawu stanowią ćwiczenia dynamiczne, spełniające funkcję "rozgrzewki" dla ciała, głosu, a także służące uwolnieniu różnego typu osobistej ekspresji i gotowości do wzajemnych interakcji. Zawierają one też elementy zabawy, prowokują spontaniczność i wyobraźnię. Kolejny zestaw ćwiczeń ukierunkowany jest na przezwyciężenie lęków, zahamowań emocjonalnych, na tzw. wgląd w siebie, na poprawienie relacji z innymi, na pokonanie blokad ciała i głosu.
Przedstawione ćwiczenia zawierają się w stosowanych przez prowadzącego róznorodnie ukierunkowanych technikach treningów interpersonalnych i rozwoju osobistego. Obok większej asertywności i lepszej komunikacji z samym sobą i innymi, maja one także walor terapeutyczny.

Ok. 18.00 kolacja, najlepiej lekka, gdyż w trakcie przygotowania do Anastenariów będą biegać boso wokół ogniska.


Prowadzący 5 z osobą do pomocy, rozpalenie ognia – ok. 19.00, Ceremonia chodzenia ok. 20.00-21.00
potrzebny równy teren, ok. 30 – 40 m średnicy, najlepiej trawa, bierząca woda z węża; Informacje dot. drzewa: sosna lub sosna z brzozą 1/1, 3 - 4 m3 (3-4 kubiki) , średnica 10-12 cm (maksymalnie do 14-15 cm), długość do 150 cm (może być już od 50 cm), drewno suche. (Drewno możemy przywieźć z sobą).

Anastenaria – ANASTENARIA “Ceremonia chodzenia po rozżarzonych węglach”
Święte, oczyszczające, odnawiające i niszczycielskie siły żywiołu ognia znane są niemal we wszystkich kulturach, a szamańskie ceremonie oczyszczania ogniem praktykowane wśród wielu plemion Indian; także przez buddystów w Chinach, Tybecie i Japonii.
Rytuał przejścia przez ogień, znany w Europie 500 lat przed naszą erą, zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Bułgarii i Grecji – gdzie rokrocznie, tradycyjnie w maju i czerwcu łączy obrządek religijny ze świeckim. W Ameryce Północnej chodzenie po ogniu stało się w ostatnich dziesięcioleciach sporym ruchem społecznym. Według internetowej strony www.firewalking.org , ceremonii tej doświadczyło tam co najmniej pół miliona osób.

Fascynacja obrzędem ognia, cechuje grupy biznesmenów i przedstawicieli wolnych zawodów, którzy w ceremonii przejścia przez rozżarzone (powyżej 500o C) węgle, znajdują możliwość ekstremalnego wyczynu, sprawdzenia własnej siły woli, odporności psychicznej i odwagi.
Silne emocje towarzyszące rytuałowi sprzyjają także oczyszczeniu z krepujących ograniczeń, pogodzeniu z sobą i budowaniu wiary w nieograniczoność własnych możliwości. Hart ducha, imponowanie innym “nadludzkimi wyczynami”, aspekt wyjątkowości udziału w ceremonii - zapadają na długo w pamięć uczestników Anastenariów.
Wzmocnienie psychiki, odrzucenie kompleksów i barier, podbudowa samooceny to bezsprzeczne zalety fenomenu przejścia przez ogień.
 

Newsflash

Śmiechoterapia - Gelotologia Śmiech i uśmiech szczególnie gdy wyrażane z sympatią zbliżają ludzi ku sobie. Śmiech, zwłaszcza serdeczny, działa terapeutycznie – odstresowuje, sprzyja relaksacji, przydaje radości. Łagodząc poziom agresji uczymy się sztuki kompromisu – równie ważnej prywatnie, co w relacjach zawodowych.

Oferowane przez nas warsztaty opieramy na gelotologii – wiedzy o śmiechu, łącząc elementy gry  z zabawą. Bardzo ważnym elementem warsztatów, wspierającym, integrującym i uwalniającym stres ii przewlekłe nawet napięcia jest koncert relaksacyjny Gongami i misami dźwiękowymi (tybetańskimi). >> więcej

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś12
mod_vvisit_counterWczoraj22
mod_vvisit_counterBierzący tydzień69
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień76
mod_vvisit_counterBierzący miesiąc69
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc387
mod_vvisit_counterAll days180185

Online (20 minutes ago): 1
Twój IP: 94.254.147.214
MOZILLA 4.5, WINDOWS
Dziś: Maj 04, 2017
Copyright © 2017 biofon.adamlis.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Designed by Templatka.pl